Zdrowe stopy… i nie tylko – dlaczego warto chodzić boso?
Dla współczesnego człowieka buty są nieodłącznym elementem ubioru. Szczególnie kobiety mniejszą wagę przywiązują do wygody chodzenia niż do eleganckiego wyglądu. Wybierają często wysokie szpilki, które uciskając stopy, powodują nie tylko otarcia i odciski na samych stopach, ale również przyczyniają się do powstawania dolegliwości i chorób całego organizmu.
Jaki wpływ na zdrowie całego organizmu ma stan naszych stóp?
Okazuje się, że od zdrowia naszych stóp zależy zdrowie całego organizmu. W stopach bowiem znajdują się punkty, które odpowiadają wszystkim narządom naszego ciała. Powstały nawet mapy stóp ze szczegółowym zaznaczeniem miejsc odpowiadających danym organom i bezpośrednio z nimi połączonych. Przykładowo, punkty kręgosłupa człowieka znajdują się wzdłuż wewnętrznej krawędzi stóp, a w dużym palcu znajdują się receptory głowy. Nie przypadkiem więc często boli głowa kogoś, kto nosi buty o wąskich szpicach. Zbyt mocno i często uciskane te same punkty powodują bowiem powstanie w tych miejscach złogów i zakłócają prawidłową pracę odpowiadających im organów. Z tego względu należy wybierać przede wszystkim wygodne buty, a od czasu do czasu, a jeśli mamy taką możliwość nawet jak najczęściej, dobrze jest pochodzić boso, wybierając miejsca, w których nie będziemy narażeni na urazy czy skaleczenia.
Jakie są zalety chodzenia boso?
Chodzenie boso jest bardziej naturalną dla człowieka formą poruszania się niż chodzenie w butach. Oczywiście nie wszędzie możemy sobie na to pozwolić, ale warto o tym pomyśleć kiedy jesteśmy na urlopie, np. nad morzem. Rozgrzany piasek doskonale masuje stopy, a morska chłodna woda hartuje. Nawet drobne kamyczki czy spacer boso po trawie będzie doskonałym relaksem i masażem dla stóp, który zastąpi tradycyjny masaż i pobudzi receptory, powodując także lepsze ukrwienie powiązanych z nimi narządów.
Chodzenie boso zapewnia również odpowiednią dawkę świeżego powietrza skórze stóp, które często zakryte obuwiem narażone są na rozwój różnych bakterii i grzybic.
Osoby z płaskostopiem powinny często chodzić boso, bo dzięki temu mogą poprawić stan i kształt swoich stóp. Szczególnie ważne jest to u dzieci, kiedy jeszcze łatwo jest skorygować takie wady. Należy pamiętać jedynie o tym by nie zapuszczać się boso w zupełnie nieznany teren, gdzie narażeni możemy być na skaleczenia stóp o wystające konary czy rozbite szkła.
Zdrowe stopy to szansa na zdrowy organizm. Możemy to osiągnąć chodząc boso i pozwalając stopom na relaks i masaż znajdujących się w nich receptorów. Zyskamy nie tylko lepsze samopoczucie, ale i bardziej zbliżymy się do natury…i będziemy szczęśliwsi.