Zapalenie ucha – co zrobić, by trwało jak najkrócej?
Niezależnie od przyczyny bywa bardzo bolesne i nie pozwala o sobie zapomnieć – mowa o zapaleniu ucha, które ze względu na swoją specyfikę może mieć wiele przyczyn. Spotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Czy istnieje sposób, by przejść przez nie możliwie szybko i bezboleśnie?
Dolegliwości towarzyszące
Odczuwając charakterystyczny ból w uchu, możemy podejrzewać, że wystąpił w nim stan zapalny. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele – zapalenie ucha może bowiem wynikać zarówno z zakażenia bakteryjnego (ropnego), grzybiczego, jak i wirusowego (nieropnego). Rozpoznamy je natomiast bez problemu, głównie za sprawą wspomnianego bólu, wyraźnie nasilającego się przy ruchach żuchwą. Innymi objawami towarzyszącymi mogą być: wyciek wydzieliny, uciążliwy świąd ucha lub niedosłuch. To jednak dopiero początek – nieleczone zapalenie ucha może bowiem prowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości, takich jak zapalenie wyrostka sutkowatego, zapalenie małżowiny czy nawet, w ostateczności, całkowita utrata słuchu. W przypadku zapalenia ucha środkowego pojawić mogą się także gorączka, pogorszone samopoczucie, utrata apetytu i wymioty. Dlatego, kiedy zaobserwujemy u siebie podobne objawy, konieczne jest jak najszybsze wykonanie badania laryngologicznego w celu odnalezienia faktycznego źródła problemu i wytyczenie odpowiedniego postępowania lekarskiego.
Zapalenie ucha – leczenie
Każdy, kto kiedykolwiek spotkał się z tą nieprzyjemną dolegliwością, doskonale wie, jak pomocne mogą okazać się specjalistyczne preparaty. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą nam poradzić sobie z problemem, jakim jest zapalenie ucha: spraye i krople do uszu, łagodzące ból i eliminujące stan zapalny. Dobór leków zależy oczywiście od pochodzenia dolegliwości – antybiotyki stosowane są, gdy zawinią bakterie, w różnych przypadkach podaje się także leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Dotyczy to jednak tylko stanów zapalnych zewnętrznych przewodów słuchowych. W przypadku zapalenia ucha wewnętrznego leczenie jest już znacznie bardziej zaawansowanym procesem – wymaga w tym przypadku obowiązkowej hospitalizacji, dożylnej antybiotykoterapii oraz leczenia operacyjnego, czego nie zawsze są świadome osoby zmagające się z podobną sytuacją. Zanim jednak przygotujemy się na konieczność wizyty w szpitalu, powinniśmy przede wszystkim przejść przez szereg niezbędnych badań laryngologicznych i neurologicznych oraz badań obrazowych, takich jak np. rezonans magnetyczny.