Roztocza w pościeli — jak z nimi walczyć?
Naskórek człowieka odnawia się w pełni co 28 dni. Jest on gubiony każdego dnia i w każdym miejscu — zarówno podczas kąpieli, w pościeli, jak i w trakcie codziennych czynności. Martwe resztki skóry, które może zawierać prześcieradło to najlepsza pożywka dla roztoczy. Czym one są oraz jak je skutecznie zwalczyć?
Roztocza kurzu domowego — czym one są?
Roztocza kurzu domowego są potocznie określane jako skórojadki lub pajęczaki, które osiągają do 0,5 mam długości. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym pożywieniem jest materia organiczna, którą zawierają zarówno niejedno prześcieradło koce, jak i wszystkie inne elementy znajdujące się w pomieszczeniach. Składa się ona przede wszystkim z naskórka ludzkiego, który zawiera białka i węglowodany. To właśnie na takich resztkach osiada pleśń, co dla roztoczy stanowi prawdziwy przysmak. Dzięki niej trawią one pożywienie o wiele łatwiej. Idealna wilgotność dla pajęczaków to 80%, a preferowana temperatura wynosi mniej niż 30 stopni. Właśnie w takich warunkach rozmnażają się o wiele szybciej, a zaburzenie ich negatywnie wpływa na ich rozwój.
Prześcieradło pełne roztoczy — w jaki sposób można się ich pozbyć?
Pozbycie się roztoczy z pomieszczeń nie jest prostym zadaniem. Można nawet rzec, iż jest ono niewykonalne. Roztocza można spotkać niemal wszędzie i o każdej porze. Jedynym sposobem na zmianę tego stanu rzeczy jest częste sprzątanie i możliwie największą walka z kurzem. Warto także zmienić niektóre nawyki z życia codziennego oraz stosować się do kilku bardzo ważnych zasad. Trzeba przede wszystkim pamiętać, iż największym siedliskiem dla roztoczy jest łóżko. To właśnie na materacu oraz w pościeli rozwija się najwięcej pajęczaków. A to wszystko dlatego, że z reguły w łóżku spędza się wiele godzin. Wówczas ciało ma nieustanny kontakt z pościelą, co doprowadza do utraty sporej ilości martwego naskórka. Roztocza w pościeli można wyeliminować przede wszystkim poprzez częste pranie jej w wysokiej temperaturze. Gdy przekracza ona 60 stopni Celsjusza, giną one w okamgnieniu
Pościel zaleca się prać minimum raz w tygodniu oraz co jakiś czas regularnie odkurzać materac. Poprzez usuwanie roztoczy z pościeli, można zapewnić sobie wyższy komfort snu we własnym łóżku.
Co więcej, istnieją także domowe sposoby na usuwanie roztoczy, wśród których można zaliczyć, takie jak:
- ograniczenie ilości dywanów,
- częste odkurzanie materaca,
- regularne trzepanie narzut i koców poza domem oraz pranie ich w pralce,
- pranie pościeli co najmniej raz w tygodniu,
- rezygnacja z wentylatorów,
- wietrzenie pomieszczeń przed snem,
- systematyczne czyszczenie żaluzji i rolet,
- ograniczenie wyposażenia wnętrza, które tylko gromadzi kurz,
- mycie podług na mokro raz na trzy dni.