Łojotokowe zapalenie skóry
W czasach, kiedy każdy człowiek stara się wyglądać jak najlepiej, łojotokowe zapalenie skóry nie jest pożądaną dolegliwością. Całe szczęście, do jej wyleczenia nie trzeba stosować skomplikowanych metod, gdyż odpowiednia maść oraz żel jest w stanie rozwiązać cały problem.
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy
Stan zapalny skóry głowy jest ciężki do stwierdzenia, przede wszystkim ze względu na występowanie na skórze głowy włosów, które utrudniają rozpoznanie zmian. Kiedy skóra się łuszczy może ona zostać pomylona również z łupieżem, dlatego z reguły w pierwszej kolejności sięga się po specjalne preparaty oraz szampony przeciwłupieżowe. Nie wywołują one jakiejkolwiek poprawy. Łojotokowe zapalenie skóry objawia się również świądem, który z czasem staje się bardzo uporczywy. Człowiek nie jest w stanie przestać się drapać, co sprawia, że choroba rozprzestrzenia się, a aktualny stan ulega tylko i wyłącznie pogorszeniu.
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie
Łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łojotokowe zapalenie skóry twarzy może przytrafić się każdemu. Jest ono ściśle związane z produkowaniem zbyt dużej ilości łoju przez gruczoły występujące na skórze. Jako, że skóra nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością łoju, przesusza się oraz łuszczy. Bez tych gruczołów, ludzka skóra również nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Tylko i wyłącznie odpowiednia ilość sprawia, że człowiek nie zmaga się z żadnymi komplikacjami. Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry? Przede wszystkim nie można tego czynić na własną rękę, wymagana jest wizyta u specjalisty. Osobą zajmującą się leczeniem tego typu dolegliwości jest dermatolog, który jest w stanie stwierdzić czy pacjent zmaga się z łojotokowym zapaleniem skóry, czy jest to może łuszczyca. W pierwszej fazie choroby te są do siebie bardzo zbliżone.
Łojotokowe zapalenie skóry – dieta
Tak jak i w większości chorób, łojotokowe zapalenie skóry leczy także dieta. Przede wszystkim należy wykluczyć z niej alkohol, który nawet w niewielkich ilościach jest w stanie zdecydowanie pogorszyć stan pacjenta. Należy zrezygnować ze słodyczy oraz słodkich napojów, dań smażonych na głębokim tłuszczu oraz zawierających duże ilości konserwantów, barwników i wszelkiego rodzaju ulepszaczy. Z kolei do diety należy włączyć duże ilości owoców oraz warzyw, gdyż dzięki zawartym w nich antyoksydantom, ilość toksyn występujących w organizmie znacznie się zmniejsza. Cynk, tłuszcze roślinne oraz zwierzęce i rozpuszczalny błonnik także wpłyną dobrze na zmaganie się z chorobą.