Jakie przyprawy powinny gościć w Twojej kuchni?

Przypraw używa każdy, gdyż są zdrowe, dobrze wpływają na nasz organizm, a do tego dodają potrawom niezwykłego smaku. Warto jednak zdawać sobie sprawę jakie właściwości posiadają konkretne zioło, żeby dostosować je do własnego stanu zdrowia. Dzisiaj kurkuma, lubczyk oraz kozieradka.

Kurkuma

Kurkuma jest jedną z najzdrowszych przypraw jaką można znaleźć na całym świecie i co istotne jest to potwierdzone w badaniach naukowych. Dobrze jest mieć na uwadze, że kurkuma działa jeszcze lepiej, kiedy połączy się ją z ostrą papryką bądź pieprzem. Spożywanie przyprawy sprawia, że objawy alergii stają się zdecydowanie mniej dokuczliwe, a do tego posiada ona właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antynowotworowe. Określana jest mianem naturalnego antybiotyku i jest to doskonałe określenie. Kurkuma sprawia, że trawienie oraz stan flory bakteryjnej jelit ulegają polepszeniu, a do tego zmniejsza się poziom cholesterolu. Warto także wspomnieć o właściwościach rozgrzewających oraz oczyszczających, dlatego dobrze jest spożywać ją regularnie. Dodaje się ją w trakcie przygotowywania potraw, ale doskonale sprawdzi się również w domowej roboty pastach warzywnych czy dodana do mleka w trakcie przeziębienia.

Lubczyk

Lubczyk jest fantastycznym ziołem, który sprawdzi się w przypadku wielu dań, ale warto mieć na uwadze, że dodaje nie tylko walorów smakowych. Nie można zapominać, że lubczyk można kupić zarówno suszony, jak i świeży, który dostępny jest w doniczkach. Przydaje się przede wszystkim w trakcie zmagania się z problemami z układem moczowym, chociażby w trakcie zapalenia pęcherza, a do tego wykazuje działanie przeciwzapalne. Roślina działa też uspokajająco, a do tego wpływa pozytywnie na narządy płciowe, a dokładniej mówiąc na ich ukrwienie.

Kozieradka

Kozieradka znana jest przede wszystkim jako specyfik stosowany na włosy. Roślina umożliwia nie tylko powstrzymywanie wypadania włosów, ale sprawia również, że zaczynają rosnąć zdrowo i są pełne blasku i mocy. Kozieradka ma gorzki smak, dlatego sprawdzi się także w wielu smakowitych potrawach. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, pobudza wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego oraz jelitowego (wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego). Oprócz tego sprawia, że układ odpornościowy działa na lepszym poziomie (a to wszystko za sprawą zwiększonej produkcji białych oraz czerwonych krwinek). Przyjmuje się, że posiada także właściwości rozgrzewające oraz doskonale oddziałuje na układ trawienny, moczowy, oddechowy i rozrodczy.