Jak wspierać plecy?
Ból pleców oraz kręgosłupa to powszechna dolegliwość z którą zmagają się zarówno osoby wykonujące fizyczną pracę, jak i te pracujące na siedząco. Istnieją domowe sposoby, które wspierają ból. Przekonaj się o czym mowa i wprowadź je do własnego życia.
Skąd się bierze ból?
Na pytanie odnośnie źródła bólu jest naprawdę trudno odpowiedzieć, gdyż jest on ściśle związany ze stylem życia, wiekiem oraz stanem zdrowia. Kiedy w kręgosłupie dzieje się coś niepokojącego pojawia się ostry, przeszywający ból, który sprawia, że wykonywanie nawet najbardziej podstawowych czynności staje się utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. Schorzenia mogą występować jako efekt podnoszenia zbyt ciężkich rzeczy, zbyt długiego siedzenia, albo stania, a także jako skutek uboczny wybranych chorób. Wśród chorób wymienia się chociażby osteoporozę i zwyrodnienie stawów.
Jak zwalczyć ból w domu?
Tabletki to rozwiązanie po które sięga największa ilość osób. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją bardziej skuteczne metody nieobciążające wątroby. Gorąca kąpiel jest jedną z nich. Ciepła woda wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jeszcze lepiej sprawdzi się kąpiel wzbogacona o olejek eteryczny, chociażby lawendowy. Ból kręgosłupa zmniejszy się, albo minie całkowicie, a napięte mięśnie rozluźnią się. Jeśli w zaciszu domu nie posiada się olejków, jako dodatek do kąpieli bardzo dobrze sprawdzi się napar z rumianku.
Po kąpieli, która rozluźniła ciało oraz obolałe mięśnie należy udać się do łóżka. Jako, że kręgosłup przez cały dzień utrzymuje ciało w pozycji pionowej, położenie się na prosto bez konieczności noszenia dużego ciężaru wyjdzie mu zdecydowanie na dobre oraz przyniesie znaczną ulgę. Mowa oczywiście o leżeniu w pozycji na wznak, która jest w stanie w znaczny sposób zniwelować ból.
Kolejna rada jest przeciwieństwem ciepłej kąpieli. Polega ona na zastosowaniu zimnych okładów. Używa się do niego zarówno lodu, jak i chłodnej wody. Taki okład powinien zostać przyłożony tam, gdzie boli i regularnie powtarzać tę czynność. Wiele ludzi nie zdecyduje się na omawiane rozwiązanie, gdyż zimny okład jest dla nich bardzo nieprzyjemny. Efekty, a więc pożegnanie bólu powinno jednak przyczynić się do zmiany opinii.
Warto wziąć także pod uwagę ćwiczenia rozciągające. Niektórzy pewnie kręcą w tym momencie głową, jednak rozciąganie nawet w momencie silnego bólu powinno przynieść znaczną ulgę (mowa o nawet bardzo intensywnych bólach). Rozciąganie polega na ułożeniu się na brzuchu oraz znacznym odchyleniu pleców przy jednoczesnym wspieraniu się na ramionach. Tak wykonane ćwiczenie należy powtórzyć jeszcze kilka razy.