Jak ograniczyć cukier w diecie?
Cukier to nie tylko białe kryształki, słodycze oraz ciasta, w związku z tym wykluczenie bądź ograniczenie go stanowi czasem bardzo duże wyzwanie dla człowieka. Jest to jednak konieczne zarówno w sytuacji zmagania się z różnymi chorobami, jak i w przypadku odchudzania się.
Cukier w diecie człowieka
Warto zdawać sobie sprawę, że cukier występuje nie tylko w słodyczach oraz ciastach, ale zostaje dodawany do wielu produktów, które występują na sklepowych półkach. Dzięki temu cukrzycy wielokrotnie nieświadomie przekraczają dozwoloną ilość spożywanego cukru, a osoby pragnące się odchudzić nie osiągają sukcesów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najbardziej oczywistymi źródłami cukru są słodycze, ciasta, słodkie napoje oraz płatki śniadaniowe, jeśli zostaną one wyeliminowane z diety jest to duży krok do przodu. Co dalej?
Cukier ukrywa się przede wszystkim w napojach owocowych, coca-coli oraz zbliżonych do niego. Sytuacja przedstawia się tak samo w przypadku soków, które tylko teoretycznie są zdrowszym zamiennikiem napojów gazowanych. Wielokrotnie w supermarketach nabywamy nektary, czyli wodę wzbogaconą o cukier. W przypadku redukcji cukru należy więc sięgać jedynie po 100% soki, najlepiej świeżo wyciskane.
Ogromne ilości cukru znajdują się w dżemach oraz konfiturach. Mimo iż etykiety zapewniają, że jest to produkt zawierający owoce, jest ich naprawdę niewiele. W najlepszym dżemie można znaleźć aż 1,6% owoców… Co z pozostałymi składnikami? Jest to przede wszystkim cukier. Taka sama jest sytuacja z kremami czekoladowymi oraz owocami w puszkach. Cukier dodatkowo umożliwia dłuższe zachowanie daty ważności, stąd używany jest na potęgę.
Aby ograniczyć cukier należy skontrolować również skład płatków spożywanych na śniadanie. Mowa przede wszystkim o produktach przeznaczonych dla dzieci, które wzbogacone są w czekoladę oraz owoce (mają różnorodne kształty oraz smak).
Cukier ukrywa się podstępnie we wszelkiego rodzaju pieczywie, począwszy od tostowego, a zakończywszy na bułeczkach maślanych i rogalikach. Znajduje się w biszkoptach, waflach ryżowych oraz środkach wspierających przeziębienie i grypę. Jest on niemalże wszędzie!
Dodatkowo należy mieć na uwadze, że mimo iż człowiek powinien sięgać po produkty mleczne ze względu na wysoką zawartość wapnia jakże zdrowego dla kości, zawierają one naprawdę duże ilości cukru. Mowa o jogurtach, serkach homogenizowanych oraz wybranych mlekach.
Nie można zapominać także o pasztetach, ketchupach i musztardach, sosach oraz wyrobach pochodzących od rzeźnika.