Czym jest RTG zęba i kiedy się je przeprowadza?
RTG, czyli zdjęcie rentgenowskie zębów czy też zęba jest niczym innym, jak precyzyjnym uwidocznieniem tkanki kostnej zęba, a także szczęki oraz wszystkich tkanek kostnych otaczających zęby. RTG zębów wykonywane jest najczęściej wraz ze zdjęciem kości całej twarzoczaszki, tak aby wyeliminować ewentualne przyczyny zewnętrzne na przykład bólu lub nieprawidłowego rozwoju zębów.
Badanie RTG zębów przeprowadza się najczęściej w momencie, gdy występują problemy zdrowotne z zębami, podczas nieprawidłowego wzrostu i rozwoju zębów, podczas bólu w szczęce, przy bólach głowy czy też bezpośrednim bólu zęba. Także RTG przeprowadza się w celu identyfikacji ewentualnych uszkodzeń, na przykład podczas uderzenia czy też wybicia zęba lub zębów.
Badanie RTG zębów pozwala stwierdzić obecność próchnicy wewnątrz zęba, ewentualną obecność ciał obcych, czy też zmian w korzeniu lub samej szczęce, które mogą mieć związek z późniejszym wzrostem i zdrowiem zęba. W zależności od potrzeb przeprowadza się badania:
– zewnątrzustne,
– wewnątrzustne.
Zdjęcia wewnątrzustne to zdjęcia obejmujące niewielką przestrzeń, najczęściej są to zdjęcia zgryzowe, pokazujące konkretne miejsce i konkretny odcinek. Zdjęcia zewnątrzustne są to tak zwane pantomogramy i zdjęcia warstwowe. Zawierają szeroki obraz, pozwalają na stwierdzenie zmian patologicznych w uzębieniu i całej szczęce. Gwarantują lepsze rozpoznanie zmian. Stosowane są wtedy, kiedy pochodzenie bólu lub choroby zębów może być rozległe i jest nieznane.
Jak przygotować się do RTG zębów?
Aby rentgen zębów był jak najbardziej prawidłowy i oddał jak najlepiej zbliżone do rzeczywistych wyniki, warto zadbać o czystość zębów oraz unikać posiłków przed badaniem. Im lepszej jakości zdjęcia rentgenowskie, tym mniejsze ryzyko przekłamań podczas zdjęć. Zasadniczo RTG zęba jest zabiegiem, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed samym badaniem specjalista radiolog ubiera pacjenta w fartuch ochronny, a także stosuje często osłonę szyjną. W zależności od rodzaju zdjęć stosuje się pozycję siedzącą lub też stojącą. Należy pamiętać, iż w przypadku ciąży lub niektórych chorób, konieczne jest wcześniejsze poinformowanie lekarza radiologa.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące badania RTG zębów
Czy RTG zębów jest bolesne?
Absolutnie nie. Nie jest bolesne, jest jednak badaniem, które na dłuższą metę może być szkodliwe ze względu na promieniowanie. Stąd też stosuje się je tylko w momencie, gdy jest to niezbędne.
Czy RTG zębów pokaże zmiany kostne w żuchwie?
Tak, RTG zębów zewnątrzustne jest wykonywane po to, aby ukazać bardzo precyzyjne ewentualne zmiany w żuchwie lub nawet całej twarzoczaszce.
Kiedy konieczne jest badanie RTG zębów?
Badanie to przeprowadza się w przypadku bólu zęba, którego przyczynę jest trudno zdiagnozować. Często wykonuje się je w momencie nieustannych bólów głowy, szczęki, żuchwy. Warto je wykonać w momencie, gdy ma się problemy z sercem i chce się sprawdzić stan własnego uzębienia.
Czy RTG zębów jest badaniem refinansowanym?
Tak jest to badanie, które jest refinansowane przez ZUS, przez co można je zrobić za darmo będąc ubezpieczonym.