Czy można uchronić się przed zawałem serca?
Zawał serca jest efektem wielu czynników, które z reguły połączone w jedną całość sprawiają, że stan człowieka ulega ogólnemu pogorszeniu oraz można spodziewać się przykrych konsekwencji. Istnieją jednak czynności, które są w stanie zapobiec zawałowi, albo w najgorszym wypadku opóźnić jego wystąpienie.
Zawał serca – co to za stan?
Zawał serca jest skutkiem niedokrwienia mięśnia sercowego. W efekcie takiego stanu rzeczy ma miejsce martwica serca. Przyjmuje się, że osoby między 60 a 75 rokiem życia są najbardziej narażone na wystąpienie u nich zawału serca, dlatego należy dokonać wszelkich starań, aby zredukować czynniki ryzyka.
Zawał serca to nic innego jak pęknięcie, albo ewentualnie krwotok do blaszki miażdżycowej bądź zwiększanie się zakrzepu na jej powierzchni. W związku z tym w jednym odcinku tętnicy ma miejsce powstawanie złogów, które w dalszej kolejności tworzą zakrzep. Zakrzep sprawia, że tętnica zwęża się, a jej przepustowość jest gorsza niż w normalnych warunkach. Wszystko to sprawia, że do serca nie zostają dostarczone odpowiednie ilości krwi i ma miejsce niedokrwienie, niedotlenienie oraz śmierć. Zawał serca może mieć różne rozmiary, które są uwarunkowane gabarytami światła naczynia tam, gdzie miało miejsce powstanie przeszkody do dalszego przepływu krwi.
Kto jest najbardziej narażony na zawał serca?
Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia są zdecydowanie bardziej narażeni na wystąpienie zawału serca. W przypadku pań jest to znacznie później, czyli po przekroczeniu 55 lat. Osoby, które mają obciążenia genetyczne także znajdują się w grupie ryzyka. Należy mieć się szczególnie na baczności, kiedy choroby występowały u rodziców oraz rodzeństwa. Palacze tytoniu mają zdecydowanie większą szansę na zmaganie się z zawałem serca (przede wszystkim w przypadku palenia dużej ilości papierosów w ciągu dnia). Statystyki pokazują, że osoby uzależnione od tytoniu mają nawet 5 razy większą szansę na wystąpienie zawału niż osoby, które po papierosy nie sięgają. Kolejne czynniki ryzyka to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Styl życia odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż otyłość, a także brak aktywności fizycznej oddziałuje negatywnie na stan ogólny serca oraz wpływa na pojawienie się różnych chorób oraz dolegliwości. Stres również wpływa niekorzystanie na stan serca, jak i całego organizmu człowieka. Panie, które korzystają z doustnej metody antykoncepcyjnej także muszą się mieć na baczności, gdyż mają znacznie większą szansę na wystąpienie zakrzepicy. Warto mieć na uwadze, że zawał serca nosi miano choroby cywilizacyjnej, czyli styl życia współczesnego człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Dieta, ruch, spokojne życie, bez dużych ilości stresu oraz regularne dbanie o siebie stanowią klucz do sukcesu oraz długiego zdrowego życia. Należy regularnie odwiedzać lekarza oraz wykonywać EKG i badania krwi.
Jak dojść do siebie po zawale?
Niestety, wiele osób nie wraca do zdrowia po zawale, gdyż śmiertelność w przypadku zawału jest wciąż bardzo wysoka. Osoby, którym udało wyjść się z niego cało muszą mieć na uwadze, że mięsień sercowy nie jest już tak sprawny jak miało to miejsce przed chorobą. Wydolność serca ulega pogorszeniu, zabronione są jakiekolwiek obciążenia. Konieczna jest zmiana stylu życia na zdrowszy, zaprzestanie nałogów oraz regularny, delikatny ruch. Po przejściu zawału należy być przede wszystkim bardzo cierpliwym, gdyż rehabilitacja wymaga czasu. Tylko ćwiczenia w połączeniu ze zdrową dietą są w stanie poprawić stan mięśnia sercowego.