Jak radzić sobie z bezsennością?
Bezsenność dotyczy coraz większej ilości ludzi na świecie, być może niedługo będzie uznawana za chorobę cywilizacyjną. Kłopoty z zasypianiem i nieefektywny sen niesie za sobą kłopoty z koncentracją i stresem w ciągu dnia.
Przyczyny i objawy bezsenności.
Jeśli problemy ze snem utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, to jest to uznawane za chorobę. Bezsenność może być spowodowana stresem, problemami w życiu prywatnym lub zawodowym. Wtedy wystarczy zminimalizować ten czynnik, a sen powróci do normy. Bardzo często u młodych ludzi występują problemy z zasypianiem, dlatego kładą się spać później, a to powoduje problemy ze wstawaniem rano. Bezsenność częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, zwłaszcza kobiet po menopauzie. Zaburzenia snu mogą pojawiać się w wyniku czynników zewnętrznych, takich jak: upał, hałas, ostre światło, nadmierna ilość spożytej kofeiny. Bezsenność może być skutkiem depresji, zaburzeń nerwicowych, lękowych. Ponadto bezsenność może być wywołana przez bezdech, zespół niespokojnych nóg, chrapanie czy lunatyzm. Objawami bezsenności są: trudności z zasypianiem, wybudzanie się w nocy, nocne koszmary, bóle głowy, lekki sen lub całkowity brak snu w nocy.
Jak sobie radzić z bezsennością?
Przede wszystkim należy wyeliminować czynnik wywołujący bezsenność. Aby znaleźć źródło problemu należy, powiedzieć lekarzowi o wszystkich wątpliwościach, ponieważ wszystko może mieć znaczenie. W leczeniu bezsenności stosuje się środki farmakologiczne z grupy benzodiazepin, a także z grupy leków uspokajających i przeciwdepresyjnych. Stosowanie leków nasennych powinno odbywać się tylko na zlecenie lekarza, gdyż wiele z nim są uzależniające, np. barbiturany. Dlatego bezpieczniej jest stosować benzodiazepiny. W leczeniu bezsenności zalecany jest także tryptofan, który jest aminokwasem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobory tryptofanu skutkują spadkiem energii, obniżonym nastrojem, a nawet depresją. Tryptofan nie jest wytwarzany przez organizm, należy dostarczać go z dietą. Najlepsze będą suplementy zawierające tryptofan.
Zaburzenia snu często są powodem do skorzystania z psychoterapii, aby zwalczyć źródło problemu. Poza tym trzeba zadbać o odpowiednią higienę snu. Najlepiej kłaść się o tych samych porach, wietrzyć pomieszczenie, a w ciągu dnia unikać używek. Pomóc może relaksacyjna muzyka oraz techniki medytacyjne, np. joga.