Poznaj naturalne sposoby na pasożyty
Mieszkając w Polsce, na pewno przechodziliście obok pięknych żółtych kwiatów. Nie dość, że pięknie wyglądają, to do tego mogą służyć jako naturalny środek leczniczy w wielu przypadkach. Roślina ta nazywa się wrotycz, a jego zdolności medyczne są bardzo dobrze znane już od bardzo dawnych czasów.
W jaki sposób stosować wrotycz przeciwko pasożytom?
Roślina ta, pomimo że pomaga na choroby pasożytnicze, to nie może być stosowana bezpośrednio, ani doustnie, ani na skórę. Chcąc jednak wrotyczu używać, trzeba uważać ze względu na tujon, który w sobie posiada, może być toksyczna dla człowieka, a nieprawidłowe jej stosowanie może być bardzo niebezpieczne. Jeśli napiszemy się naparu uzyskanego z wrotyczu, możemy podrażnić naszą błonę śluzową układu pokarmowego. Do tego pojawia się dodatkowy problem, że nieprawidłowe zastosowanie wrotyczu, może powodować problemy z postrzeganiem przestrzeni, zawroty głowy, a nawet omdlenia.
Czy można stosować olejki z wrotyczu na skórze?
Nie jest bezpieczniej, gdy używamy wyciągu z tej rośliny bezpośrednio na skórę, przez fakt, że tujon jest dla nas toksyczny, posmarowanie skóry wyciągiem z wrotyczu, który jest z niczym nie rozcieńczony, może spowodować podrażnienia i uszkodzenia skóry. Z tego właśnie powodu, trzeba wiedzieć jak używać wrotyczu, tak żebyśmy byli bezpieczni. Używanie go jest bardzo przydatne, ponieważ pomaga on w walce z pasożytami. Jeśli chcemy stosować go na skórę, to bardzo dobrym rozwiązaniem, jest rozcieńczyć go w oleju w proporcjach 15 kropel na ⅕ oleju, w takich proporcjach może on nawet pomóc w szybszym gojeniu ran. Jeśli jednak chcemy leczyć się z chorób pasożytniczych, lepiej będzie sprawdzać się stosowanie doustne.
Wrotycz — lepiej kupić czy przyrządzić samemu?
Jednak samo przygotowanie wrotyczu do spożycia nie jest do końca łatwym procesem, dlatego lepiej zakupić w sklepie, gdzie możemy być pewni, że po tym, jak go wypijemy nic nam się nie stanie. Aczkolwiek zawsze przed spożyciem, upewnijmy się, że produkt, który zakupiliśmy, nadaje się do spożycia, najlepiej pytając się osoby, u której wcześniej ten produkt kupiliśmy.
Do czego można wykorzystać jeszcze kwiaty wrotyczu?
Poza samymi zdrowotnymi zastosowaniami dla nas wrotycz może być wykorzystywany jako skuteczny odstraszacz na owady. Zapach tej rośliny powoduje, że komary, muszki itp. nie będą przelatywały do miejsca, gdzie ta roślina się znajduje. Możemy ją po prostu zerwać i powiesić albo zastosować skuteczniejszą metodę i zrobić z niej olejek, którym później posmarujemy coś w pobliżu miejsca, w którym będziemy siedzieć. Dzięki temu będziemy mogli spędzić spokojnie czas samemu albo ze znajomymi, bez ingerencji nieprzyjemnych owadów. Możemy jeszcze, jeśli wybieramy się np. do lasu, użyć olejku z wrotyczu (ale tylko wtedy, gdy jest on odpowiednio przygotowany!) do posmarowania skóry, w celu odstraszenia kleszczy. Środek ten poprzez swój zapach, tak samo, jak w wypadku komarów, skutecznie odstrasza kleszcze, zapewniając nam spokojny spacer, bez większych niespodzianek po powrocie do domu.