Pracuj nad własnymi oczami
Ćwiczyć wzrok może każdy i nie wiąże się to z jakimkolwiek wydatkiem. Trening przynosi spore korzyści, jednakże tylko i wyłącznie pod warunkiem, że wykonuje się go regularnie. Trzeba poświęcić na niego czas, ale przełoży się to na lepszą kondycję oczu w późniejszym czasie.
Ćwiczenia oczu
Ćwiczenia przeznaczone na wzrok powinien wykonywać każdy, jednakże można wymienić grupę osób, które potrzebują ich bardziej niż pozostali. Mowa o osobach cechujących się stałym przemęczeniem oraz zestresowanych, gdyż w takich sytuacjach wzrok oraz wizja pogarszają się. Występują wtedy plamy, zygzaki, a obraz nie jest dobrze widziany (traci kontury). Jest to związane także z faktem, że w trakcie stresujących sytuacji mięśnie występujące w gałce ocznej stają się sztywne. Kiedy napięcie to występuje regularnie mówimy o pogorszeniu widzenia oraz przemęczeniu oczu.
To jednak cały czas nie koniec. Kiedy człowiek zmaga się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz zezem przy pomocy odpowiednich ćwiczeń dla oka jest w stanie pomniejszyć wadę o 20 procent.
Ćwiczenia na wzrok mają to do siebie, że nie wymagają wiele. Można je wykonywać dosłownie w każdym miejscu, kiedy sobie o nich przypomnimy, albo mamy chwilę przerwy. Najważniejsza jest regularność, co oznacza kilkanaście razy w ciągu dnia. Ich suma powinna wynieść pół godziny, czyli nie tak długo, aby każdy z nas nie był w stanie tego zrobić.
Warto zdawać sobie sprawę, że zanim rozpocznie się ćwiczenie należy ściągnąć okulary oraz soczewki. Jeszcze zanim przystąpi się do treningu należy się rozluźnić. Rozumie się przez to wzięcie paru głębokich oddechów, rozluźnienie zesztywniałych mięśni karku, albo przyglądanie się odprężającej zieleni (na przykład drzewom). W takim właśnie stanie można rozpocząć trening, który na pewno przyniesie pożądane rezultaty.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że należy unikać czynników, które pogarszają wzrok oraz osłabiają go. Mowa o niewłaściwym oświetleniu, długotrwałym oraz intensywnym wytężaniu wzroku (niewielkie litery w książce bądź komputerze), czytanie w trakcie leżenia, oglądanie filmów w ciemnym pomieszczeniu oraz zbyt blisko oczu, suche powietrze, a także przebywanie na podwórzu w trakcie słonecznych dni bez okularów przeciwsłonecznych.
Przykładowe ćwiczenie określane jest jako słońce, koła i ósemki. Kiedy słońce świeci za oknem należy patrzeć na nie z zamkniętymi oczami. W trakcie ćwiczenia należy ruszać głową w górę, dół oraz na boki. Oprócz tego na ścianie należy przykleić czarną kropkę o znacznych rozmiarach, tak żeby występowała ona na wysokości oczu. Należy wpatrywać się w nią w odległości około metra. Kiedy kropka jaśnieje w środku, a wokół niej występuje otoczka w kolorze białym należy przenieść spojrzenie na ścianę na której w tym momencie widnieje biała kropka (wyimaginowana). Istnieje jeszcze wiele ćwiczeń, warto się z nimi zapoznać.